

Nejlepší partnerství je takové, ve kterém se cítíte volní


S prvním jarním sluníčkem jsme se pustili do plánování a kalendář se nám už teď plní skvělými akcemi! Rok 2026 bude ve znamení sportu, přátelství s naším partnerským městem i oblíbených loketských setkání. Na co se můžete těšit?
Hned v květnu vyrážíme za hranice! V rámci letošních oslav 710. let od narození nejvýznamějšího panovníka naší země Karla IV. se zajedeme podívat do našeho přátelského města Lauf an der Pegnitz, kam se v polovině května oslavy z Lokte a Karlových Varů přesouvají. Na konci května jsme se rozhodli navštívit francouzské městečko Carnac, které je partnerským městem Illertissen. Je to pořádný kus cesty, ale výzva za poznáním jižního pobřeží Breťanského poloostrova a proslavenými neolitickými menhiry, za to stojí!
Léto v Lokti si už neumíme představit bez „Goethovského putování“, kdy letos proběhne již 17. ročník! V sobotu 29. srpna se opět sejdeme před radnicí, abychom společně prošli krásné trasy v okolí města. Ať už zvolíte lehkou vycházku, nebo delší turistický okruh, v cíli na Supím potoku na vás bude čekat zasloužené občerstvení.
Až se nám dny zkrátí a ochladí, nezůstaneme doma. V sobotu 7. listopadu nasadíme čelovky a vyrazíme na tradiční dobrodružný swap „Noční pochod s buchtou“. Cíl je jasný – prohřát se ostřejším čajem, vzájemně ochutnávat své dobroty, popovídat si a nakonec sejít z loketských kopců do hospůdky u Gardnera.
Rok zakončíme již tradičně a společně u vánočního stromu. U našeho stánku nebudou chybět vyhlášené bavorské klobásy, teplé preclíky a jablečný mošt s rumem.
Máte se opět na co těšit a doufáme, že se k nám přidáte. Těšíme se na vás!
Zveme malé i velké na adventní dílničku – zdobení perníčků a další vánoční tématické vyrábění do loketské knihovny. Přijďte se naladit na blížící se Vánoce!

Vyrazte s námi opět do chladné podzimní tmy na vyhlídky nad Loktem. K dobré obuvi, teplému oblečení a svítilně si přibalte nějakou dobrotu – buchtu nebo koláč, sladký nebo slaný, prostě to, o co se s ostatními podělíte a při „ostřejším“ teplém čaji můžeme vzájemně ochutnávat, vyměňovat a povídat si…
Těšíme se na vás! A buchta v batůžku není podmínkou!! Tak třeba vezměte za ruku tu svojí buchtu (drahou krásnější polovičku;-), aby se nebála a vyrazte s námi!
Sejdeme se v pátek 7. 11. 2025 v 17:00 před radnicí.

Letošní 16. ročník Goethovského putování se bude konat v sobotu 23. srpna 2025 od 9:00, kdy se opět sejdeme před loketskou radnicí. Připraveny jsou dvě trasy – turistická (12 km) a rekreační (3 km). Na rekreační trase se můžete těšit na historické okénko a jedním z míst, které navštívíme, ještě než vyrazíme na plánovanou trasu, je bývalý kostel sv. Jana Křtitele, který se letos dočkal výstavby opěrné zdi, kamenného označení půdorysu kostela a terénních úprav jeho okolí, včetně bývalého hřbitova. Vzniklo tak důstojné vzpomínkové místo k návštěvě a odpočinku.
Po slavnostním zahájení vyrazíme po okolí Lokte a putování zakončíme tradičně na Supím potoku, kde bude připraveno občerstvení pro všechny poutníky.


Letošní ročník RunBikeRocku 2025, který pravidelně pořádá naše partnerské město Illertissen, se konal v neděli 18. 5. Za město Loket a náš spolek se zúčastnilo celkem 15 účastníků z české i německé strany.
RunBikeRock se koná od roku 2018 a je to charitativní běžecko-hudební akce, kterou desítky tisíc lidí promění v nezapomenutelný zážitek. Veškerý výtěžek ze vstupného a darů je po odečtení výdajů použit na charitativní účely. Letos se konal přímo v ulicích města a start i cíl byl tak přímo v jeho centru.
RunBikeRocku se může zúčastnit každý, kdo má rád pohyb aktivní i rekreační. Na výběr bylo hned z několika možností: Půl maraton 21,5 km – Běh 10 km – Běh 6 km – Chůze 10 km – Chůze 6 km. Kromě chůze na 10 km jsme měli ve všech ostatních své zástupce a hned několika z nich se podařilo ve své věkové kategorii vystoupit na vítězné stupínky. Rozhodně se nemáme za co stydět!
Běhěm volných chvílí jsme se setkali se starostou a zástupci města Illertissen, se členy místních spolků a s našimi přáteli, u kterých jsme byli ubytováni a vždy nás vřele pohostí. Přijali jsme pozvání na návštěvu u pana Josefa Kränzleho na jeho zahradě doma, kde nám kromě skvělého jídla nabídnul také víno z jeho italské vinice. Moc jim všem ještě jednou děkujeme!
Před odjezdem jsme navštívili hřbitov v blízkém Altenstadtu, kam jsme uložili květiny a uctili památku jednoho z posledních rodáků z Lokte Helmuta Kinasta, který při každé vhodné příležitosti Loket navštívil a bohužel letos na konci dubna zemřel.
Bylo to opět milé přátelské setkávání a příjemně strávený čas a těšíme se přístě na společné sportovní klání pro dobrou věc!
V sobotu 10. května se skupina obyvatelek Domu s pečovatelskou službou v Lokti spolu s dalšími loketskými seniory vydala na výlet do nedalekých Mariánských Lázní. Cestu jim zpříjemnilo nejen krásné slunné počasí, ale také milý pan řidič Radek ze společnosti Lenet travel s.r.o., který ochotně pomáhal s chodítky a dopravil posádku na všechna plánovaná místa.
Senioři si během dne užili procházku po kolonádě i lázeňském parku a nasáli atmosféru jednoho z krásných koutů západních Čech. Zpestřením byl i doprovodný program zahájení lázeňské sezony, stánkový prodej a pouliční divadlo.
Výlet se vydařil a všichni se ve zdraví a s dobrou náladou vrátili v podvečer zpět do Lokte.
Tento den zorganizoval náš spolek a uskutečnil se díky finanční podpoře partnerského města Illertissen (Freundeskreis Illertissen), za což mu patří velké poděkování.
S jarním sluníčkem se probouzíme do plánování akcí v tomto roce a už máme zaznamenány důležité termíny!
V květnovém víkendu 17. – 18. 5. jsme byli pozváni do partnerského města Illertisen na Run bike rock, kde budeme reprezentovat nejen náš spolek, ale především město Loket, v běhu a chůzi dle věkových kategorií. Už teď pilně trénujeme!
V srpnu se pak společně vydáme kolem Lokte s již 16. ročníkem Goethovského putování, kdy se opět sejdeme před loketskou radnicí. Připravujeme vycházkovou a turistickou trasu se zakončením na Supím potoku, kde nebude chybět občerstvení pro všechny účastníky.
V polovině září 13. 9. – 14.9. se opět chystáme na návštěvu Illertissenu, společně s včelaři, kdy jsme byli pozváni na Gartenlust – místní velkolepé zahradní a zahrádkářské trhy, kde budeme mít stánek s českými dobrotami a včelařskými výrobky z místní produkce.
Se začátkem listopadu (7.11.) se vydáme sychravým počasím a čelovkou na dobrodružný swap „Noční pochod s buchtou“, který již tradičně zakončíme v hospůdce u Gardnera.
A konec roku bude ve znamení rozsvícení vánočního stromu a naším stánkem s bavorskými klobásami a preclíky. Adventní čas zahájíme také zdobením perníčků a výrobou dalších vánočních ozdob o druhé adventní neděli.
Takže se máte na co těšit a doufáme, že se s vámi uvidíme nebo vyrazíte společně s námi!
Poslední měsíce tohoto roku patřily hlavně k setkávání na tradičních akcích. V listopadu jsme opět procházeli tmou s čelovkami na Nočním pochodu s buchtou kolem Lokte. Počasí nám přálo a tak jsme s místními i přespolními vyrazili do chladné podzimní tmy na loketské vyhlídky. Sladké dobroty měli v batůžku všichni, a tak se občerstvení s teplým čajem a rumem stalo opravdovými hody.
Jako každý rok jsme se těšili na setkání s vámi při rozsvícení vánočního stromu na loketském náměstí. Bavorské klobásy se sladkou hořčicí a preclíky mizely jedna radost a nově jste mohli ochutnat horký jablečný mošt se skořicí, pro dospěláky také s rumem.
Na druhý prosincový víkend jsme přijali pozvání od partnerského města Illertissen a vyrazili s českými dobrotami obohatit vánoční atmosféru na jejich adventní trhy.
V našem stánku jsme nabízeli opět horký jablečný mošt, domácí cukroví, palačinky a chléb se škvarkovou pomazánkou a cibulí. Škvarkovka mizela velmi rychle a měla takový úspěch, že si hned druhý den lidé nosili vlastní skleničku, aby si mohli tu dobrotu vychutnat doma. Na pár labužníků už bohužel nezbylo! Popíjel se také velmi oblíbený loketský LOK, kteří už místní dobře znají.
Během celého víkendu jsme se setkali nejen s našimi přáteli z partnerského města, ale oslovilo nás také mnoho obyvatel narozených u nás v Česku i na Moravě, se kterými jsme si hezky povídali, oni sami zavzpomínali a rádi ochutnali naše dobroty. Našim velkým fanouškem a podporovatelem je pan Josef Kränzle, který nás každý den navštěvoval. Na naše město moc rád vzpomíná a vyřizuje loketským občanům moc pozdravů.
A už se nám pomalu blíží svátky vánoční, kdy budeme chvilku odpočívat a na příští rok opět přichystáme několik akcí.
Budeme se tedy těšit na další společná setkání.
Vyrazte s námi opět do chladné podzimní tmy na vyhlídky nad Loktem. K dobré obuvi a svítilně si do batůžku přibalte nějakou tu dobrotu – buchtu, koláč, o co se s ostatními rádi podělíte a při „ostřejším“ teplém čaji můžeme vzájemně ochutnávat, vyměňovat, povídat si…
Těšíme se na vás! A buchta v batůžku není podmínkou!! Tak třeba vezměte za ruku tu svojí buchtu (manželku nebo přítelkyni), aby se nebála a vyrazte s námi.
Sejdeme se v pátek 8. 11. 2024 v 17:00 před radnicí.

© 2026 Partnerský spolek Loket
Šablonu vytvořil Anders Noren — Nahoru ↑